< Попередня новина


Плюсові дерева ростуть у Шаланках

  • Автор:  Прес-служба ДП "Виноградівського лісгоспу"
  • 20.10.2016 09:24 давність новини: 5 р.
  • Категорія: Загальні новини

Аж подих захоплює, коли дивишся на царів лісу – велетнів-дубів. Яка в них відчувається міць, яка сила та невимовна велич! Скільки цікавого бачили на своєму віку. Мимоволі замислюєшся: як з крихітного жолудя міг вирости такий красень. Та згадаймо народну мудрість, яка стверджує, що без доброго насіння немає і гарного плем'я. Це дійсно так. Тільки при використанні насіння високопродуктивних, високоякісних, стійких у конкретних умовах дерев можна створити продуктивні ліси. Саме такі дерева, що мають ідеально сформований стовбур і служать еталоном досконалості (такими мали би бути всі дерева), ми називаємо плюсовими. Вони та лісо насіннєві ділянки джерелом поліпшеного сортового нормального насіння. Для цього у Шаланківському лісництві і була створена у 1972 році лісонасіннєва база, яка відповідає всім вимогам генетики і селекції. Її площа складає 9,5 га. Всього плюсових дерев у лісництві нараховується дев'ять, їх вік становить від 85 до 125 років. Кожне плюсове дерево, так само як і насадження з нього, мають охоронну зону у радіусі 50 метрів. Цінність таких дерев полягає в тому, що вони дають врожай насіння поліпшеної якості. Як результат, саджанці переважають по росту своїх однолітків.
Оскільки основною метою закладки цієї ділянки є забезпечення виробництва високоякісного насіння, то й ставлення до неї особливе. У насадженнях, відібраних для постійної лісонасіннєвої ділянки, для сприяння більш високої продуктивності та якості насіння виконуються лісогосподарські заходи.
У цьому мені допомагають майстер лісу Попович Т.Т. та лісники Турані В.В. і Надимов К.Ю.
На площі 1,0 га вирубали всі другорядні дерева (граб, клен, вільху), аби поліпшити розвиток та врожайність дубів.
Основними критеріями підбору плюсових дерев є, в першу чергу, високі показники продуктивності, якості стовбурів, стійкості проти хвороб та шкідників. Вони повинні мати прямий, повно деревний, добре очищений від сучків стовбур, високий приріст у висоту і по діаметру, мати добре розвинуту крону. У розрахункову лісосіку такі насадження не включають і вирубуванню вони в жодному разі не підлягають. На плюсові дерева і насадження заповнюються паспорти установленої форми в трьох екземплярах, де вказується таксаційна характеристика насадження і відібраного дерева, додається опис морфологічних ознак, проводиться план місцезнаходження. На висоті 1,5 метра плюсового дерева білою фарбою наноситься пояс шириною 10 см, на якому проставляється номер згідно Державного реєстру. Плюсові насадження відмежовуються візирами із встановленням стовпів і аншлагів з відповідними написами.
Занесені до державного реєстру плюсові дерева представляють найцінніший генетичний фонд наших лісів.
Юлія РОМАН
Помічник лісничого Шаланківського лісництва